Tomislav Marić: Pred súperovou bránkou nám chýba koncentrácia

|
| št 21.5.2015, Nagy Krisztián

Rozhovor s trénerom Tomislavom Marićom.

Mužstvo sa naďalej trápi v koncovke. Koľko času denne trávite hľadaním riešenia na tento problém?

„Problémy treba riešiť, denne na tom pracujeme. Prechádzame náročným obdobím, pretože máme ťažkosti s premieňaním šancí. To je aktuálna situácia. Kľúčové je, aby hráči na sebe pracovali a napredovali. Pred súperovou bránkou musíme byť koncentrovanejší. Ak sa to podarí, začneme strieľať góly. Dôležité je, aby sme súperom neumožnili vytvárať si šance, čo sa nám v posledných zápasoch celkom darilo, v defenzíve sme hrali dobre. Ďalšia vec je, že si šance dokážeme vytvárať. V každom zápase máme tri-štyri-päť vyložených gólových príležitostí, a konečne by sme ich mali začať premieňať.“

Vráťme sa k stretnutiu so Žilinou, po ktorom ste povedali, že sme celý čas dominovali. Po vzhliadnutí záznamu ste zmenili v niečom názor?

„Myslím si, že sme odohrali výborný zápas proti mužstvu, ktoré má vo svojom strede množstvo individualít. V prvom polčase sme mali štyri stopercentné príležitosti, ktoré treba jednoducho premeniť. Žiaľ, to sa nám nepodarilo. Čo sa týka druhého polčasu, po vylúčení sme strávili oveľa viac času na žilinskej polovici, snažili sme sa otvoriť súperovu obranu z krajov. Proti mužstvu s tak hlboko stiahnutou obranou je to ale náročné. Napriek tomu sme mali šance, stačí si spomenúť na hlavičky Ákosa Szarku či Romana Sabera. Nemôžeme ale zabúdať ani na obranu, pretože hostia mali aj v početnej nevýhode nebezpečné protiútoky. Majú rýchlych hráčov, čo dokázali využiť, z takýchto situácií sú schopní skórovať. Napriek všetkému si myslím, že proti veľmi kvalitnému súperovi sme podali výborný výkon, lenže sme sa bohužiaľ nedokázali strelecky presadiť. Hráčom nemám čo vyčítať, deväťdesiat minút odmakali. Podobne tomu bolo aj v utorok v Zlatých Moravciach, ale bolo by už načase začať premieňať šance. Ako bývalý útočník viem, že sú proste obdobia, keď to tam nepadá. Musíme túto fázu prekonať a som presvedčený, že potom bude všetko v poriadku.“

V utorok proti ViOn-u sme napriek územnej prevahe remizovali. Súhlasíte s tvrdením, že sme stratili dva body?

„Nechcem hovoriť o tom, že sme tam nechali dva body. Do každého zápasu treba ísť s túžbou vyhrať. Zápas proti Myjave bol úplne iný, ako ten proti Žiline. Nesmieme zabúdať, že boli obidve veľmi náročné. Zlaté Moravce z posledných siedmych zápasov prehral len dva, takže ani proti nim nenastupuješ s tým, že máš dopredu vyhraté. Dokážu dobre brániť a majú nebezpečné kontry. Zápas proti Žiline nás stál očividne množstvo síl. V prvom polčase utorňajšieho stretnutia sme mali problém zachytiť rytmus, ale po prestávke sme zrýchlili hru, rýchlejšie sme posúvali loptu, a snažili sme zrýchliť prechod do útoku. A tu sa opäť dostávame k problému so strieľaním gólov. Pravda, v tomto zápase sme nemali toľko šancí ako proti Žiline, ale aj tentoraz sme mali dostatok príležitostí. Proti súperovi, ktorý hrá tak zhlboka, je veľmi dôležité streliť prvý gól a tým ho prinútiť viac otvoriť hru, čím nám poskytne viac priestoru. Ale skončilo to 0:0, neinkasovali sme a neprehrali sme. Chceli sme samozrejme vyhrať, čo sa žiaľ nepodarilo, takže sa už sústreďujeme na ďalšie kolo.“

Opäť hráme v rýchlom slede, už v sobotu cestujeme do Brezna, kde narazíme na predposlednú Podbrezovú. Čo od stretnutia očakávate?

„Ako som už spomenul, v každom stretnutí chceme zvíťaziť. To ale neznamená, že sa bezhlavo vrhneme na súpera. Musíme hrať trpezlivo a vytvárať si šance. Po päťgólovej prehre v Košiciach sa domáci budú chcieť určite rehabilitovať. Cieľom je pokračovať v zlepšených výkonoch z posledných týždňov. Budeme sa snažiť zúžiť priestory a v ofenzíve konečne premieňať príležitosti, ktoré sa nám vyskytnú.“