Reportáž: Žilina - DAC 1904 2:3 (1:0)

|
| so 18.5.2024, Milan Vrábeľ

Ďalší nezabudnuteľný deň pod hradom Matúša Čáka! Po prvom polčase sme prehrávali, ale nevzdali sme sa a výsledkom bol senzačný obrat. Žilinských mladíkov sme aj s pomocou hetriku Trusu zdolali 3:2 pred vyše 700 oddanými žlto-modrými srdciami. Znovu sme strieborní a opäť si zahráme v pohárovej Európe.

Po šiestich zápasoch s totožnou základnou zostavou spravil náš tréner Muñoz pred rozhodujúcim súbojom tri zmeny a z toho jednu nútenú. Vitális pauzoval pre kartový trest a na lavičke začali stretnutie Koné a Mendez. Namiesto nich dnes nastúpili Káčer, Gouré a Yapi. Po opatrnejšom úvode sme prvú zaujímavú akciu videli v jedenástej minúte. Káčer nacentroval loptu na Trusovu hlavu a tá následne zapadla asi meter vedľa bránky. Na druhej strane sa k strele dostal Iľko v 18. minúte, ale ani jeho pokus sa medzi tri žrde nezmestil. O päť minút sme sa mohli dostať do vedenia. Dimun parádne vypálil spoza šestnástky k ľavej žrdi a Belko loptu len tak-tak vytesnil na roh. V 27. minúte si Žilina vytvorila prvú vážnejšiu gólovú príležitosť a hneď sa dostala do vedenia. Dlhý nákop z našej útočnej polovice predĺžil Bile a následne Iľko lobom poslal loptu ponad Popovića do bránky – 1:0. Na gól sme do polčasu nenašli žiadnu odpoveď. Náš súper sa stiahol a my sme sa cez pevnú obranu nevedeli prebojovať. V samom závere sa Žilina dokonca mohla dostať do dvojgólového vedenia, keď sa pustila do rýchlej kontry. Na jej konci Sauer pred bránkou našiel Jambora a zasiahnuť so skvelým zákrokom stretnutia musel až Popović. To bolo pre prvý polčas všetko. Všetci sme dúfali, že v druhom dejstve sa dočkáme veľkolepého obratu.

Do druhej polovice stretnutia sme nastúpili s jednou zmenou, keď zraneného Káčera nahradil Ramadan. Práve novic na ihrisku začal akciu, ktorá sa v 48. minúte skončila vyrovnávajúcim gólom. Loptu odovzdal Hercovi, ktorého polostrelu tečoval Trusa a Belko v bránke nemal šancu – 1:1. Gól nabudil našich skvelých fanúšikov aj hráčov. Už o štyri minúty sme neboli ďaleko od toho, aby sme sa dostali do vedenia. Ramadan si pripravil streleckú pozíciu a Belko mal čo robiť, aby loptu vytesnil. V 54. minúte Trusa strelil druhý gól a na jeho potvrdenie sme si museli počkať dobré tri minúty. Dimun prihral na hranici ofsajdu, a poslal tak Trusu do samostatného nájazdu. Náš útočník hrajúci v skvelej forme zoči-voči Belkovi nezaváhal a dostal nás do vedenia – 1:2. V 63. minúte sme museli riešiť ďalšie nepríjemnosti. Po Káčerovi sa zranil aj Csinger a namiesto neho nastúpil Kaša. Ani to nás nezastavilo. Po ruke v šestnástke a potvrdení VARom sme sa dočkali penalty! Loptu si na biely bod postavil Trusa a v 67. minúte zavŕšil hetrik tvrdou strelou pod brvno, kým Belko kryl pravú stranu – 1:3. Žilina sa ani po trojgólovej nádielke nevzdala. V 78. minúte aj preto vznikla skrumáž v našom pokutovom území, ale Popović stál na správnom mieste. Domáci mladíci naďalej bojovali, a tak sme museli zostať pozorní až do záverečného hvizdu. Napriek tomu v trinástej nadstavenej minúte Iľko znížil na 2:3, ale to už nezabránilo tomu, aby v Trenčíne začala dunajskostredská fiesta.

Vďaka šestnástemu víťazstvu v sezóne sme definitívne spečatili druhé miesto a zároveň miestenku do Európskej konferenčnej ligy. Ešte raz ďakujeme fanúšikom za senzačnú podporu. Do Európy sme sa dostali aj vďaka vám. Sezóna 2023/24 je na konci. Začiatok letnej prípravy je naplánovaný na 17. júna.

Xisco Muñoz, DAC: „V prvom rade ďakujem hráčom, pretože v každom jednom tréningu, každý jeden deň počas uplynulých siedmich mesiacov, šli naplno. Zvládli tlak, ktorý na nich bol vyvíjaný zo zápasu na zápas. Veľmi dobre naň reagovali, pracovali a verili v proces, ktorý sme pripravili. Denno-denne pracovali na sto percent. Ďakujem rovnako aj klubu, ktorý nám vytvoril maximálne podmienky k tomu, aby sme mohli dosiahnuť náš veľký cieľ. Rovnako dôležití sú aj fanúšikovia. Spojenie, ktoré medzi nami vytvorili hlavne v posledný mesiac, bolo úžasné. Boli pre nás veľkou pomocou v domácich zápasoch, ale aj vonku. To, čo sme videli v poslednom dueli, je to, čo náš klub potrebuje. Máme za sebou skvelý deň pre náš klub, ale napriek tomu už myslíme na to, ako sa zlepšiť v ďalšej sezóne.“
Michal Ščasný, Žilina: „Prvý polčas sme dobre rozbehli a v druhom sa, bohužiaľ, za pätnásť minút všetko otočilo. Dunajská Streda svoje šance dotiahla do gólov a my nie, takže sme sklamaní. Cítime prázdnotu namiesto eufórie. Nepodarilo sa nám dosiahnuť to, po čom sme všetci túžili.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia Žilina - DAC kliknite SEM!!!

MŠK ŽILINA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 2:3 (1:0)
Niké liga, 10. kolo, skupina o titul, 18.5.2024, 17.00 h
Góly: 27. Iľko 1:0, 48. Trusa 1:1, 54. Trusa 1:2, 67. Trusa (11m) 1:3, 90+13 Iľko 2:3
Rozhodovali: Kružliak – Hancko, Pozor, 1 425 divákov
ŽK: 90. Essomba, 90+6 Hubočan - 77. Dimun, 90+6 Trusa, 90+8 Popović
DAC: Popović - Csinger (63. Kaša), Kacharaba, Brunetti, Andzouana (K) - Dimun, Káčer (46. Ramadan) - Herc (87. Kharatin) - Yapi (71. Mendez), Gouré (87. Redzic), Trusa
Žilina: Belko - Stojchevski (79. Adang), Hubočan (K), Ndjeungoue - Javorček (87. Bari), Sauer, Gidi, Ďatko (79. Hranica) - Bile (79. Essomba), Jambor, Iľko

Držanie lopty: 62% - 38%
Strely: na bránu 3:7, mimo 7:3
Priame kopy: 14:16