Reportáž: DAC 1904 - Trnava 1:0 (0:0)

|
Zápas
| ne 12.5.2024, Milan Vrábeľ

Fiesta v dunajskostredskej MOL Aréne! Krajské derby prinieslo boj o každý centimeter ihriska a neopakovateľnú atmosféru na tribúnach so šťastným koncom. Nad Spartakom sme pred takmer deväťtisíc oddanými fanúšikmi zvíťazili po nesmierne bojovnom a vyrovnanom priebehu. Dostali sme sa vďaka tomu na druhú priečku a výrazne sme sa priblížili k pohárovej Európe.

Na nikéligové stretnutie sme šiestykrát v rade nastúpili v totožnej zostave. Pred úvodným výkopom sme boli svedkami milých udalostí. Ocenenie Hráč mesiaca dostal Trusa a gól mesiaca sa v apríli podarilo streliť Vitálisovi. Obom srdečne gratulujeme! Hralo sa o veľa na oboch stranách a to bolo cítiť na ihrisku aj tribúnach od úvodného hvizdu. Napriek tomu sa stále bolo na čo pozerať. Najprv Paur premárnil priamy kop z nebezpečnej pozície a následne Takáč po rohu vychytal Brunettiho hlavičku. V pätnástej minúte sa v nádejnej pozícii ocitol Koné, ktorého Andzouana našiel na vzdialenejšej žrdi, no bol v príliš náročnej pozícii. O štyri minúty nás zase vystrašil Šulek, ktorého strelu z vyše dvadsiatich metrov Popović vytlačil na brvno! Aj v ďalších minútach sa hralo tvrdo, ale aktívne. V 39. minúte Vitális zahral štandardku na Kacharabu, ktorý stál na vzdialenejšej žrdi a loptu poslal do výbornej pozície späť pred bránku na prikrátkeho Koného a navyše do ofsajdu. O minútu si Kóša pri snahe odhlavičkovať takmer vsietil vlastný gól, ale Takáč bol pripravený. To bolo pre prvú polovicu stretnutia, v ktorej sme boli svedkami množstva súbojov, nervozity, skvelej atmosféry a šancí na jednej aj druhej strane, všetko. Nerozhodný výsledok bol spravodlivý, no pre nás neuspokojivý.

Do druhého polčasu sme vstúpili rovnako ako proti Podbrezovej a teda s rovnakým dvojitým striedaním. Skončili Koné aj Mendez a namiesto nich nastúpili Redzic s Yapim. V 52. minúte sme sa dočkali vytúženého gólu a rovno s novicom na ihrisku. Dimun parádnym volejom prichystal loptu pre Yapiho do šestnástky a ten nikým nekrytý zakončil absolútne nechytateľne k vzdialenejšej žrdi – 1:0. Tribúny takmer padli, no každému bolo jasné, že ešte nemáme vyhrané. Gól absolútne zmenil obraz hry. Potom, ako sme sa dostali do vedenia, sme sa viac zamerali na obranu a hostia si s tým nevedeli dať rady. V 65. minúte sme však museli riešiť nepríjemnosti. Zranil sa Herc, ktorý musel nútene skončiť a namiesto neho prišiel Kharatin. V ďalších minútach sa po našom stiahnutí hralo prevažne medzi šestnástkami. Obrovská šanca Trnavy, pri ktorej sme takmer prežili klinickú smrť, prišla v 89. minúte. Po strele Azanga z ostrého uhla a jej vyrazení Popovićom sa lopta odrazila priamo na Paurove kopačky. Zachránil nás však Brunetti na bránkovej čiare. S blížiacim sa koncom stretnutia a pri nádejnom pozitívnom výsledku už povzbudzovali kompletne všetci prítomní a aj vďaka tejto enormnej sile sme duel doviedli do víťazného konca.

Po pätnástom víťazstve v sezóne sme sa predrali do vysnenej TOP3 a teda na pozíciu zaručujúcu miestenku do Európskej konferenčnej ligy. Po krajskom derby a poslednom domácom zápase uzavrieme celú sezónu v Trenčíne v sobotu 18. mája o 17:00, kde sa ako domáci tím predstaví Žilina kvôli výmene trávnika.

Hodnotenie trénerov
Xisco Muñoz, DAC: „V prvom rade opäť ďakujem hráčom. Ako hrali dnes, ako bojovali do poslednej minúty, tak sa chceme prezentovať. Teraz sa nám podarilo dostať do situácie, kedy sme doma naozaj silní. Nemôžeme však zabudnúť, že tri mesiace hráme pod tlakom a nie je to ľahké takto naháňať súperov. Teraz sa musíme sústrediť na posledné kolo, na každý detail a pokúsiť sa úspešne uzavrieť naše snaženie. K zápasu by som povedal toľko, že gratulujem ešte raz mužstvu a musím vyzdvihnúť atmosféru. Ďakujeme za podporu. Je oveľa jednoduchšie hrať tieto náročné play-off zápasy s takou podporou!“
Michal Gašparík, Trnava: „Samozrejme, sme sklamaní, pretože sme hrali extrémne dôležitý zápas o Európu. Prehrali sme po dvoch strelách na bránku, navyše sme inkasovali po rýchlom autovom vhadzovaní. Prvý polčas sme mali pod kontrolou. Domácich sme prakticky do ničoho nepustili, no cez prestávku som nebol spokojný. Ľahko nakopnuté lopty treba lepšie riešiť, aby z nich súper nemal zbytočné štandardky a nevznikol závar pred našou bránkou. V druhom polčase sme do toho chceli viac šliapnuť, ale súper strelil rýchly gól. Mali sme potom nejaké šance, ale nevyužili sme ich. Sme sklamaní, ale až posledný zápas rozhodne o tom, či bude sezóna úspešná alebo neúspešná. Všetko máme stále vo svojich rukách.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Trnava kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA – FC SPARTAK TRNAVA 1:0 (0:0)