Aktuality

Novým trénerom DAC-u Xisco Muňoz

Novým trénerom DAC-u Xisco Muňoz

A-TÍM
|
Aktuality
| ne 19.11.2023, Nagy Krisztián
article_banner
article_banner
article_banner

Štyridsaťtriročný španielsky kormidelník preberá A-mužstvo DAC 1904. S naším klubom podpísal kontrakt do konca aktuálnej sezóny, s opciou na ďalší rok.

Francisco Javier Muňoz Llompart, futbalovým menom Xisco Muňoz sa stal novým trénerom DAC-u. 43-ročný španielsky odborník, ktorého kariéru zdobia tituly v Gruzínsku či postup do anglickej Premier League, prichádza do konca aktuálnej sezóny, pričom jeho kontrakt obsahuje aj opciu na ďalší rok.

Rodák z mesta Manacor na ostrove Mallorca (nar. 5. septembra 1980) nastupoval počas aktívnej hráčskej kariéry zväčša na poste krídelníka. Najvyššiu španielsku súťaž si zahral za Betis, Valenciu, Tenerife, Huelvu a Levante. S Valenciou zdvíhal v roku 2004 nad hlavu trofej po víťazstve v Pohári UEFA. Legionársky chlebík si vyskúšal v gruzínskom Diname Tbilisi, kde vyhral dvakrát titul a získal aj korunu kráľa strelcov.

Práve v Diname začínal v roku 2019 trénerskú kariéru, v prvej sezóne ako asistent, keď prispel k ďalšiemu prvenstvu v gruzínskej lige. V decembri 2019 síce klub opustil, ale v lete 2020 sa vrátil, už na pozíciu hlavného trénera. Po tom, ako mužstvo pod jeho vedením opätovne zasadlo na ligový trón (sezóna 2020, hralo sa systémom jar-jeseň), prijal ponuku Watfordu, bojujúceho o miestenku v najvyššej súťaži. V marci 2021 ho vyhlásili za Trénera mesiaca v anglickej Championship a v apríli oslavoval s tímom postup do Premier League.

Napriek tomu, že Watford bol ako nováčik po 7. kole na 15. mieste, začiatkom októbra s ním klub ukončil spoluprácu. Už o tri týždne sedel na lavičke SD Huesca, s ktorou v druhej španielskej lige skončil trinásty. Na jeseň 2022 pôsobil v cyperskom Anorthosis Famagusta a v lete tohto roka sa upísal tradičnému anglickému klubu Sheffield Wednesday, druholigovému nováčikovi. Sovy viedol do začiatku októbra a teraz pokračuje vo svojej kariéru na lavičke nášho mužstva.

Spolu s novým trénerom prichádza do DAC-u na pozíciu asistenta-videoanalytika 43-ročný Roberto Cuesta Roman (nar. 6. októbra 1980), realizačný tím rozšíri tiež nový kondičný tréner Miquel Gomila Andreu (nar. 23. mája 1983).

Xisco Muňoz povedie svojich nových zverencov prvýkrát počas tréningu v utorok.

„Sme radi, že sme sa dohodli s Xiscom. Je to dynamický mladý tréner s bohatými medzinárodnými skúsenosťami. Počas našej komunikácie sme našli porozumenie ohľadom cieľov pre túto sezónu a takisto aktuálnych silných a slabých stránok hráčskeho kádra. Celkovo môžem skonštatovať, že proces prebiehal hladko a sme pripravení pustiť sa do prípravy na nadchádzajúce dôležité týždne. Xisco, jeho dvaja kolegovia a ich zástupcovia pricestujú zajtra, aby podpísali zmluvu s naším klubom. Nový štáb sa pustí do práce s mužstvom v utorok,“ uviedol nového trénera a jeho spolupracovníkov výkonný riaditeľ DAC-u Jan Van Daele.

Vitajte v Dunajskej Strede a veľa úspechov!