Sobotňajšie vydanie denníka Šport prinieslo v rubrike Dialóg na víkend rozhovor s Oszkárom Világim, majiteľom DAC-u.
Aktuálna kríza spôsobená koronavírusom sa dotkla všetkých oblastí nášho života. Športový svet ustal a spolu s ním aj dianie na našich ligových trávnikoch. Mnohé kluby sa odhodlali k ráznym opatreniam, vrátane krátenia platov hráčom a zamestnancom. Výnimkou nie je ani DAC 1904 Dunajská Streda, kde došlo k 40-percentnej redukcii miezd počas nútenej futbalovej prestávky. V Dialógu na víkend nám to potvrdil najpovolanejší muž, majiteľ klubu zo Žitného ostrova Oszkár Világi. Úspešný podnikateľ, ktorý včera oslávil 57. narodeniny, v rozhovore skritizoval myšlienku poloprofesionálnej ligy, ako aj neochotu štátu pomáhať v tejto situácii športovým klubom.
Ako zatiaľ zvláda klub FC DAC 1904 krízu spôsobenú novým koronavírusom?
„Ako všetky kluby: ťažko. Nehráme, netrénujeme. Samozrejme, to zároveň znamená výpadok príjmov, keďže sme mali dosť vysokú návštevnosť na našich domácich zápasoch. Všade chýba atmosféra, na štadióne aj v našej akadémii, pretože aj všetky deti sme museli poslať domov. Jednoducho, všetko je prázdne a vyzerá to veľmi smutne.“
Pristúpili ste aj vy k úpravám platov v klube? Ak áno, koho sa to dotklo?
„Áno. Rokovali sme s hráčmi a dohodli sme sa s nimi na znížení základných platov o 40 percent. Mzdy sme znížili aj personálu a ostatným pracovníkom klubu, najmä vzhľadom na to, že momentálne – v rámci možností – pracujú z domu. V akcii sú len tí, ktorí sa starajú o naše ihriská. Robia na dve zmeny, pretože sme mysleli aj na situáciu, ak by bol niekto z nich napadnutý koronavírusom, aby sme v takomto prípade mohli na zabezpečenie chodu akadémie využiť druhú zmenu. Musíme totiž počítať s tým, že aj trávniky sú náš majetok, o ktorý sa treba postarať. Máme trinásť ihrísk a tie si vyžadujú každodennú starostlivosť.“
Dlho trvalo, kým sa zrodila dohoda medzi vami a hráčmi o znížení platov?
„Myslím si, že sme sa dohodli relatívne rýchlo. Približne v priebehu jedného týždňa sa všetko uzavrelo. S hráčmi sme sa snažili predovšetkým komunikovať otvorene. Vysvetľovali sme im, že musia pochopiť, čo všetko sa deje okolo nás. Že situácia, ktorá nastala, má výrazné ekonomické dosahy aj na klub. Zdôrazňovali sme, že musia pochopiť, že v takomto prípade musia aj oni niečo ponúknuť… Vychádzali sme tiež z toho, že nielen vo futbalových kluboch, ale aj v mnohých firmách sa v súvislosti so mzdovými nákladmi pristupuje k nevyhnutným opatreniam. Futbalisti teda rozhodne nie sú ojedinelý jav. Výdavky sa znižujú úplne všade a v súčasnosti platí jednoduché pravidlo: každý musí byť solidárny.“
Ako dlho môže trvať aktuálna situácia, aby to bol klub schopný prežiť bez ujmy? Je to najmä o ochote majiteľa znášať náklady navyše?
„To je presne tá druhá stránka, ktorú mnohí nevidia. Alebo ani nechcú vidieť. Žiaľ, okrem ústnych prísľubov neexistujú v tejto chvíli žiadne hmatateľnejšie signály o tom, že by aj štát chcel klubom pomôcť prežiť toto mimoriadne zložité obdobie. Nič také sa doposiaľ neudialo. My v klube zatiaľ nespĺňame podmienky, na základe ktorých by sme mohli požiadať o refundáciu miezd tých zamestnancov, ktorí momentálne nemôžu pre reštriktívne opatrenia vykonávať svoju prácu. Čakali sme preto, že dostaneme inštrukcie o tom, kde by sme sa mohli uchádzať o pomoc, ale zatiaľ bez výsledku.“
Môže to byť preto, že si mnohí povedia: futbalové kluby majú svojich majetných majiteľov, ktorí sa o všetko postarajú?
„Lenže tí majitelia musia najprv predovšetkým sanovať vlastné podnikanie a nie myslieť na klub… Jedna vec je, že nás v tom roky nechali osamotených, ale ešte aj teraz? Musíme si uvedomiť veľké špecifikum Slovenska, a to, že kluby nemajú takmer žiadne príjmy z televíznych práv. Dohromady je to za jednu sezónu pre všetky prvoligové mužstvá 500-tisíc eur, teda pre jeden tím približne 40-tisíc eur. Veď je to v porovnaní s okolitými krajinami úplne smiešna suma. V Rakúsku si kluby rozdeľujú 16 miliónov, v Poľsku 60 miliónov eur. Naše kluby majú príjem už len z predaja vstupeniek či suvenírov, ale to tiež nie je žiadna horibilná suma. Ostáva sponzoring a predaj hráčov, no čo nás v tomto smere čaká? Slovenské kluby sú dnes v mimoriadne ťažkej situácii. Veru, neviem, ako to bude so slovenským futbalom, ale aj všeobecne so športom. Ako to zvládnu menšie kluby, ako budú všetci účastníci najvyššej súťaže schopní splniť podmienky licenčného konania pred novou sezónou. A či vôbec dokážeme hrať prvú ligu tak, ako sme ju hrali doteraz.“
Hrozí aj podľa vás scenár, že budeme mať na Slovensku poloprofesionálnu najvyššiu futbalovú súťaž?
„Slovenská liga potrebuje televízne práva na úrovni 12 miliónov eur. Keď na to nemáme a bude hroziť, že by prvá liga nebola profesionálna, potom poďme hrať len amatérsky futbal. Stretneme sa po práci a zakopeme si. A budeme s tým spokojní, respektíve budeme s tým musieť byť spokojní. Keď si štát a štátna televízia myslí, že šport nie je potrebný, keď si myslí, že futbal nie je potrebný, čo sa s tým dá robiť? Keď vedia v televízii vyrobiť 90-minútový produkt za pár tisíc eur, vrátane reklám pred zápasom, po zápase aj cez prestávku, potom jej treba skrátiť rozpočet. A keď si naozaj myslíme, že futbal stojí iba toľko, iba pár tisíc, povedzme si na rovinu, že vlastne asi žiadny šport nepotrebujeme. Nech všetci sedia doma, nech nikto nešportuje. A bodka. Ja roky hovorím, že to, čo sa u nás v športe roky deje, je hlboký masochizmus. Zmiešaná liga z profesionálov a amatérov? To ako bude vyzerať? Aká to bude úroveň? Štyri tímy budú profesionálne a v ôsmich budú hrať amatéri? To radšej požiadajme predstaviteľov UEFA, aby sme mohli hrať v lige spoločne s Čechmi alebo Maďarmi. Keď to ide v iných športoch, napríklad v hádzanej alebo v hokeji, prečo nie vo futbale? Tam by získali kluby aspoň väčšie finančné prostriedky za televízne práva. Všade inde vo svete žije šport z takýchto práv, prípadne z istej formy daňových úľav pre kluby. Nedávno som čítal rozhovor s novými majiteľmi Trnavy, ktorým úplne stroskotalo podnikanie, keďže kiná sú zatvorené. Ako môžu v takejto situácii platiť hráčov, keď sa musia sami zachraňovať? Pritom to nie je ich subjektívne zlyhanie, ale dostali sa do tohto stavu z objektívnych príčin. Mrzí ma, že to hovorím takto natvrdo, ale keď štát povie klubom, že je to ich starosť, keď povie, že nebude podporovať šport, tak je dosť možné, že šport v tej forme, v akej sme ho doteraz poznali, prestane existovať.“
Ligy – vrátane slovenskej – sa s veľkou pravdepodobnosťou budú hrať bez divákov, ak sa po pauze rozbehnú. Ako to ublíži futbalu?
„Táto otázka je na mieste. Veľké ligy budú určite bez divákov a sám som zvedavý, ako v takejto situácii dokážeme udržať popularitu futbalu, keď z neho, hoci len dočasne, vymažeme fanúšikov. Nikdy predtým sme nič také nezažili a futbalový svet sa s tým bude musieť vyrovnať. Aj preto teraz všetci čakáme na ďalšie kroky od UEFA. Tá k tomu musí pristúpiť zodpovedne a zároveň vizionársky, čo rozhodne nebude jednoduché.“
Myslíte si, že sa dohrá aktuálna sezóna vo väčšine európskych krajín? Vrátane Slovenska?
„Aj v tomto smere musí najskôr zaujať jasné stanovisko UEFA. Všetci vieme, ako dopadli Belgičania. Tí najskôr súťaž predčasne ukončili, ale na to im UEFA povedala, že potom neuzná ich európske miestenky… My, samozrejme, chceme byť súčasť európskeho futbalu, chceme sa dostať do kvalifikačných predkôl. Aj preto čakáme, či UEFA povolí ukončiť či znovu naštartovať súťaže na základe rozhodnutia jednotlivých národných zväzov, alebo pôjde o plošný verdikt pre všetkých.“
Aký verdikt predpokladáte, respektíve, aký si želáte?
„Ak UEFA povie, že môžeme predčasne skončiť sezónu, myslím si, že najlepšie bude, keď tak urobíme. A nebudeme pokračovať. S tým, že by sme ako konečnú prijali aktuálnu tabuľku po základnej časti. Myslím si, že rozostupy medzi mužstvami, najmä na čele, sú pomerne jasne dané, takže nemôžeme až tak hovoriť o strate veľkej súťaživosti. Navyše, všetky kluby už poslali svojich hráčov domov, do svojich krajín. Museli by sme ich teraz pozbierať prakticky po celom svete. Niektorí pritom na základe rozhodnutí vlád vo svojich krajinách ani nemôžu prísť, iní by po príchode na Slovensko museli ísť do povinnej karantény. Takže kým by sme sa v konečnom dôsledku prepracovali k tomu, že by sme mohli hrať, uplynul by minimálne mesiac a pol. Možno aj viac. Začať by sme mohli najskôr začiatkom júna. Práve preto si myslím, že najlepšie by bolo vyhlásiť aktuálnu sezónu za predčasne ukončenú. S tým, že 20. júla, alebo keď nám to umožní situácia, by sme začali novú sezónu 2020/21. Plus by sme v lete mohli dohrať Slovnaft Cup, ktorý je momentálne v semifinálovej fáze, z ktorého by vzišiel štvrtý účastník európskych pohárov.“
Ak by sa napokon nedohrávalo, okrem scenára s použitím aktuálnej tabuľky v súvislosti s nasadzovaním mužstiev do Európy existujú ešte dve reálne možnosti: buď si poháre zahrajú tie tímy, ktoré hrali aj vlani v lete na základe umiestnenia v sezóne 2018/19, alebo sa do pohárov kvalifikujú kluby na základe klubového koeficientu UEFA. V oboch prípadoch by to pre DAC dopadlo dobre. Bola by to pre vás aspoň čiastočná náplasť?
„Áno, keby sme mohli hrať medzinárodnú súťaž, bolo by to pre nás dobré. Ale aj v tejto súvislosti existuje mnoho otáznikov. Z každej strany totiž počúvame, že aj veľké európske kluby majú v súčasnosti veľké problémy. Nie je jasné, ako bude vyzerať transferové okno a či vôbec nejaké bude. Nevieme, či budeme môcť niekoho predať, prípadne kúpiť. Futbal je dnes celkovo vo veľmi neistej situácii. Predchádzajúce pravidlá sa zrútili a aktuálne ekonomické prostredie je úplne iné ako pred pár mesiacmi. Čaká nás veľmi ťažké obdobie, pretože celý medzinárodný futbal je silno poznačený. Aj preto si nemyslím, že to v sezóne 2020/21 budú ozajstné európske súťaže. Z tohto pohľadu som skeptický, pretože potrebujeme azda milión kompromisov, aby všetko fungovalo. Očakávam, že aspoň rok sa budeme zo všetkého spamätávať a prvú normálnu sezónu po kríze zažijeme od leta 2021.“
Ako vnímate transformáciu futbalu z globálneho hľadiska? Čo prinesie aktuálna kríza?
„Som presvedčený, že sa musia zmeniť mnohé pravidlá v súvislosti s ekonomickým prostredím, v akom fungujeme. FIFA a UEFA musia zaujať jasné stanovisko. Myslím si, že by sa mal stanoviť platový strop pre hráčov. Mali by sa tiež upraviť transferové poplatky. Aby kluby, ktoré hráčov vychovávajú, dostávali jasne stanovené provízie aj z tretieho či štvrtého transferu. Systém odmeňovania materských klubov totiž v súčasnosti nie je férový. Ďalej je tu otázka hráčskych agentov. Žiadajú vysoké poplatky, čo značne deformuje trh s futbalistami. Je nevyhnutné, aby bol celý tento systém transparentnejší.“
Pristavme sa ešte pri radikálnom rozhodnutí majiteľa MŠK Žilina Jozefa Antošíka, ktorý poslal klub do likvidácie a kuriérom zaslal výpoveď až sedemnástim hráčom. Čo si myslíte o jeho kroku?
„Hovoril som s pánom Antošíkom. Dostal sa pod tlak. Dal na stôl riešenie a keď nenašiel u druhej strany dostatok pochopenia, urobil, čo mu zákon a zmluvy umožnili. Ja som vždy hovoril, že na prvom mieste je klub, potom mužstvo a až potom jednotlivci v ňom. Klub musí prežiť, tie záujmy sú prvoradé. Jozef Antošík asi vnímal, že pokiaľ chce udržať klub pri živote, musí spraviť takéto rozhodnutie. Najmä, keď nenašiel medzi hráčmi partnerov na dialóg. Keď dávate vlastné peniaze do futbalu, a on to robí už desiatky rokov, ste oprávnený aj na takéto kroky.“
Na záver ešte mimo futbalového súdka: ako vnímate koronavírus z pohľadu úspešného podnikateľa? Ako dlho sa bude Slovensko ekonomicky spamätávať z toho, čo nás postihlo?
„Predovšetkým si musíme uvedomiť, že sme veľmi malý trh. Všetko, čo sa udeje na Slovensku, do značnej miery závisí od globálnych trhov. Inak povedané: to, či bude u nás vyrábať napríklad Volkswagen, nezávisí len od podpory nášho štátu a vlády, ale je to predovšetkým o tom, čo sa rozhodne v sídle firmy, v Nemecku. Tam určia, kde a čo budú vyrábať. Slovensko nijako nemôže ovplyvňovať takéto dianie. My sa preto teraz musíme koncentrovať najmä na to, aby sme pomohli firmám, ktoré u nás považujeme za cenné a dôležité. Ktoré majú pridanú hodnotu. Tým musíme pomôcť, aby prežili. Neskôr, keď sa ekonomika začne spamätávať, potrebujeme vygenerovať prostriedky, ktorými podporíme nové firmy. Predpokladám totiž, že počas tohto obdobia veľa firiem zanikne, no zároveň tu budú také, ktoré sa rozhodnú začať od nuly. Ak chceme byť v našej republike životaschopní, musíme sa poučiť. Pri aktuálnom uzatvorení hraníc, ale aj celkovo je nesmierne dôležité začať brať mimoriadne vážne našich malých a stredných podnikateľov. O nich sa musíme predovšetkým postarať, pretože sú to pre nás kľúčové subjekty v aktuálnom zložitom období.“
Tento článok bol zverejnený dňa 18.4.2020 v tlačenej verzii denníka Šport, strany 4-5
Autor: MIROSLAV ANTOL