A DAC 1904 - Zsolna mérkőzés előtt: A lehető legerősebb ellenfél

|
| szo 5.10.2024, Nagy Krisztián, foto: Fekete Nándor

A 10. bajnoki forduló slágermeccsén a harmadik és második helyezett csap össze a MOL Arénában. A DAC-Zsolna találkozó vasárnap 18:00 órakor kezdődik.

A harmadik a másodikat fogadja

Az idény második válogatott szünete előtt, az első októberi hétvége folyamán rendezik a Niké Liga 10. fordulóját, amelynek a rangadóján a tabella második és harmadik helyén álló együttese találkozik. A DAC és a Zsolna is 8-8 mérkőzést abszolvált, a vendégek hozzánk képest hatpontos előnnyel várják a vasárnapi összecsapást. A Nagyszombat mellett már csak a Zsolna nem szenvedett vereséget a bajnoki szezonban.

Múlt szombaton a mezőnyfölény és a több lövési kísérlet ellenére sem tudtuk elvenni a Nagyszombat bajnoki veretlenségét, ezúttal a „Sosonok” sorozatát igyekszünk megszakítani. „Jelenleg a Zsolna a lehető legerősebb ellenfél a pontvadászatban, a támadó és a védekező fázis közötti kiváló egyensúly jellemzi őket. A vendégek jó formában vannak, ezért minden egyes támadásukkor következetesnek és figyelmesnek kell lennünk. Bízom benne, hogy legrosszabb esetben is megismételjük a múlt heti teljesítményünket, de gólok formájában ezúttal az i-re is feltesszük a pontot. A Nagyszombat és a Zsolna eltérő stílusban futballozik, minden egyes pillanatban résen kell lennünk, ha a vendégeknél lesz a labda” – figyelmeztetett Xisco Muñoz vezetőedző.

Milan Dimun és Konrad Gruszkowski továbbra sem bevethető. „Ján Bernát ismét velünk van, aminek örülünk és Konrad visszatérése is közeledik. Több játékosunk is kapott válogatott meghívót, remélhetőleg jó hangulatban utaznak majd a nemzeti együtteseik összetartásokra” – tette hozzá a DAC 44 esztendős szakvezetője.

Egy góllal többet rúgni

„A Zsolna mindig minőségi csapattal rendelkezett, nem véletlenül mozognak hosszabb ideje a dobogós helyek körül. Nemrég Szlovákia ellen játszottunk a válogatottal, amelynek színeiben több zsolnai labdarúgó is pályára lépett. Viszont nekünk is megvan a minőségünk és bízom benne, hogy képesek leszünk ismét legyőzni őket” – jelentette ki a Hazai pályán műsor csütörtöki adásában csapatunk középpályása és a magyar 21 éven alatti nemzeti csapat tagja, Vitális Milán.

„A zsolnaiak nem véletlenül állnak a második helyen, gyors, agresszív támadófutballt várok a részükről. Ebben a szellemben készülünk ellenük. Remélhetőleg sikerül eltompítani a támadóerejüket és legalább egy góllal többet szerzünk náluk. A hazai környezet erejére is támaszkodunk. A szurkolók képesek komoly energiát adni a csapatnak, remélhetőleg ez be is bizonyosodik és vasárnap győzelemmel kedveskedhetünk nekik” – tette hozzá Vitális Milán, aki a holnapi összecsapást követően utolsó alkalommal csatlakozik a magyar huszonegy éven alatti válogatotthoz. Ez Redzic Damir és Csinger Márk esetében is igaz.

MŠK Zsolna: A Slovan legyőzője

Egy hét után a másik olyan csapatot fogadjuk a MOL Arénában, amely a mostani bajnoki idényben még nem szenvedett vereséget. A zsolnaiak kiválóan kezdték a szezont, csak a zólyombrézói (1. forduló) és a nagyszombati (3. forduló) gólnélküli döntetlenek után veszítettek pontokat. Egyébként csupa győzelem áll a nevük mellett, amelyek közül is kiemelkedik a bajnoki címvédő Slovan otthonában aratott kiütéses, 5:0-s siker! Az égszínkékek számára az a vereség jelenti az eddigi egyetlen pontvesztést.

A kupamérkőzéseket is beleértve hétmeccses győzelmi sorozatban vannak a 46 éves cseh szakvezető, Michal Ščasný védencei. A bajnokságban a legutóbbi 5 összecsapáson egyaránt diadalmaskodtak, a tabella második helyén állva egyetlen pont a Slovannal szembeni lemaradásuk.

Michal Ščasný komoly tapasztalatokkal rendelkezik a szlovák élvonalat illetően; a múltban a Szenice, a Nagyszombat, a Nyitra és a Besztercebánya együttesét is irányította. Tavasszal, a rájátszás 4. fordulóját követően ült le a zsolnai kispadra. A nyáron olyan nevek tértek vissza a játékoskeretébe, mint Adrian Kaprálik (4 góljával a csapat legeredményesebbje), az általunk is jól ismert Miroslav Káčer, de a válogatott támadó, Dávid Ďuriš is zsolnai színekben futballozik. Néhány nappal ezelőtt a szlovák labdarúgás emblematikus alakja, Peter Pekarík szintén újfent sárga-zöldbe öltözött.

A Zsolna büszkélkedhet a bajnokság legeredményesebb támadósorával: 19 gólt lőttek, emellett a második legkevesebbet kapták (6, akárcsak a DAC). Holnapi ellenfelünk a mérkőzések második félideiben teljesít jobban, a szünetig 6, azt követően azonban már 13 alkalommal találtak be. A +13-as gólkülönbségük is messze a legjobb – az ebben a mutatóban a második DAC +8-cal, a Slovan +6-tal áll.

A két csapat legutóbbi 5 egymás elleni mérkőzése az élvonalban:
2023.05.13. – Zsolna-DAC 0:1, gólszerző: Krstović, 1852 néző
2023.10.21. – Zsolna-DAC 5:1, gólszerzők: Ďuriš 2, Jambor (11m), Leinter, Rusnák – Csinger, 2562 néző
2024.03.02. – DAC-Zsolna 1:1, gólszerzők: Ramadan – Sauer, 4988 néző
2024.03.16. – DAC-Zsolna 2:1, gólszerzők: Brunetti, Trusa – Minárik, 4638 néző
2024.05.18. – Zsolna-DAC 2:3, gólszerzők: Iľko 2 – Trusa 3, 1415 néző

Történelem

A Zsolna elleni élvonalbeli összecsapásaink krónikája az 1985/86-os újoncidényünktől íródik. 1985 szeptemberében pont a sárga-zöldek ellen ünnepeltük az első gólunkat és győzelmünket is a legfelső osztályban.

A holnapi lesz a két gárda 70. összecsapása, a legutóbbi 28 találkozó mérlege 16-10-2 a mi szempontunkból, sőt az elmúlt 22 mérkőzés mindegyikén legalább egyszer betaláltunk. Ilyen sorozattal a Niké Liga egyik jelenlegi résztvevője ellen sem rendelkezünk. Szintén rekord a 91 szerzett gól (a Nagyszombat a második – 80 találat 78 meccsen).

A legutóbbi idényben elképesztő hullámvasutat jártunk be – a mélybe zuhanástól egészen a csodálatos kicsúcsosodásig. Tavaly októberben az ellenfél odahaza 5:1-re diadalmaskodott (Filip Kaša már a 13. percben piros lapot kapott, Csinger Márk pedig megszerezte eddigi egyetlen találatát a DAC színeiben). Márciusban két hét leforgása alatt két alkalommal is összecsaptunk a MOL Arénában: az alapszakasz zárófordulójában elért 1:1-es döntetlen a felsőházba juttatott minket (a vendégek a 6. perctől vezettek, Ammar Ramadan az 56. percben egalizált), a 2:1-es győzelem pedig új lendületet adott az európai kupaszereplés kiharcolásáért vívott csatában (Mateus Brunetti nyitotta meg a gólok sorát, Ján Minárik válaszolt, ám negyedórával a lefújás előtt Matej Trusa végleg eldöntötte a három pont sorsát). És az, ami az utolsó tavaszi fordulóban történt ellenfelünk átmeneti otthonában, a trencséni stadionban, mindegyik DAC-szurkoló számára örök emlék marad. Az UEFA Konferencia Ligában való szereplését zajló egyenes ágú összecsapáson Matej Trusa mesterhármast szerzett, és bár a hazaiak részéről Patrik Iľko is beköszönt kétszer, a 3:2-es siker a második helyen tartott minket, így sorozatban hetedszer is kvalifikáltuk magunkat az európai kupaporondra.

A DAC élvonalbeli gólszerzői a Zsolna ellen:
6 - Krstović
4 - Kalmár, Ramirez, Trusa
3 - Diňa, Vida K., Ljubičić, Davis, Szánthó
2 - Majoros, Liba, Radványi, Fieber, Regedei, Tomčák, Delarge, Pačinda, Bayo, Herc, Balić, Ramadan
1 - Leško, Medgyes J., Michalec, Bartoš, Pinte, Ürge, Weiss, Kuna, Trutz, Chytil, Kweuke, Brašeň, Ujlaky, Jurčo, Krišto, Szarka, Kwin, Polievka, Michalík, Divković, Ronan, Sharani, Nicolaescu, Taiwo, Lamkel Zé, Kružliak, Verlinden, Moumou, Ciganiks, Nebyla, Veselovský, Csinger, Brunetti
öngól - Králik
(vastaggal szedve a jelenlegi játékoskeret tagjai)

Hol követhetjük a mérkőzést?

A holnapi találkozót élőben a következő csatornán követheti figyelemmel:

Honlapunkon pedig élő szöveges tudósítással jelentkezünk.

A szurkolói útmutatót és a belépőjegyekről szóló információkat itt olvashatják.

A Niké Liga 10. fordulójának műsora:
Szombat, 2024. október 5., 18:00 ó: Podbrezová-Trnava, Skalica-Komárno, Košice-Ružomberok, 20:30 ó: Slovan-Trenčín
Vasárnap, 2024. október 6., 18:00 ó: Banská Bystrica-Michalovce, DAC-Žilina

A DAC-Zsolna bajnoki mérkőzés holnap 18:00-kor kezdődik, játékvezetők Marhefka - Pozor, Bednár.