Aktuality

Napísali o nás: Kopačky mi nechýbajú

Napísali o nás: Kopačky mi nechýbajú

A-TÍM
|
Aktuality
| pi 12.1.2024, Nagy Krisztián

Denník Šport vo svojom seriáli Ľudia spoza opony píše tento týždeň o videoanalytikovi DAC-u Kristiánovi Flakovi.

Video a dátový analytik Dunajskej Stredy KRISTIÁN FLAK sa narodil v Košiciach, vyrastal v Bratislave, no najlepšie hovorí po česky

Posledný súťažný zápas odohral 24. mája 2022. Kristián Flak gólom len zmiernil prehru Liptovského Mikuláša v semifinále play-off o poslednú európsku miestenku v Dunajskej Strede (2:4).

V tom čase mal šikovný univerzál 22 rokov a ani vo sne by mu nenapadlo, že hrá svoj posledný duel. A dupľom nie, že skóroval do siete klubu, ktorého súčasťou sa stane už o pár mesiacov. Nie však ako hráč, ale video a dátový analytik. „Občas podpichujem Dániela Veszelinova, ktorému som vtedy strelil gól. Najmä vtedy, keď trénerovi brankárov Pavlovi Hrnčiarikovi pomáham pri cvičeniach so streľbou. Dánielovi hovorím: Už som ťa raz prekonal!?“ usmieval sa Kristián Flak.

PREČO NIE?

V Liptovskom Mikuláši absolvoval vydarenú sezónu 2021/22. Odohral 27 zápasov v lige, strelil v nich dva góly. Hoci mali v Tatrane o neho záujem, zmluvu nepredĺžil. Túžil po zahraničnej skúsenosti. Ozval sa záujemca z druhej gréckej ligy, ktorá však nemá pre ovplyvňovanie zápasov dobrú povesť, a tak kontrakt nepodpísal. „Daný klub napriek tomu uverejnil informáciu na svojom webe, že som jeho nový hráč. Ocitol som sa v pasci. Nič som nepodpísal a táto informácia vyšla v čase, keď som bol na testoch v lotyšskom FK Liepaja. Sadlo mi tamojšie prostredie, klub mal výborné zázemie. Všetko smerovalo k dohode. Vtedy si Lotyši všimli, že ma na Transfermarkte uvádzajú ako hráča s kontraktom v Grécku. Vznikli pochybnosti a všetko padlo. Odletel som domov, no už v tej dobe som bol v kontakte s trénerom Dunajskej Stredy Adrianom Guľom a najmä jeho asistentom Ladislavom Kubalíkom, od ktorého som sa mnohé naučil. Tí vedeli, že popri kariére študujem v Anglicku na University of East London, ktorá spolupracuje s viacerými špičkovými klubmi ako Manchester City, odbor venujúci sa futbalovému výkonu a dátovej analýze. Keďže v minulosti viedli reprezentáciu do 21 rokov, poznali ma aj z mládežníckych výberov. Zrazu prišla otázka, či by som im nepomohol s analýzami. Povedal som si, prečo nie?“ opísal začiatky v Dunajskej Strede Kristián Flak. Z občasnej spolupráce vzišla ponuka začať od januára ako riadny člen realizačného tímu. „Mal som ponuky z Gruzínska a Kanady, kde som mohol pokračovať ako hráč, ale tá z Dunajskej Stredy bola pre mňa lákavejšia,“ doložil.

Prikývnuť DAC znamenalo prijať dôležité rozhodnutie. Kristián Flak ukončil vo veku čerstvých 23 rokov aktívnu kariéru. „Otázku, prečo som skončil tak skoro, dostávam často. Odpoveď na ňu je komplexná. Ako hráča ma čoraz viac štvalo, že môžem ovplyvniť len svoj výkon. Verím, že moja najväčšia devíza spočívala v schopnosti prinútiť hráčov okolo mňa hrať lepšie. Bol som typický víťazný typ. Zároveň som narážal na to, že možnosti ovplyvňovať mužstvo sú z pozície hráča obmedzené. Zrazu prišla ponuka z realizačného tímu, v ktorej máte priestor zlepšovať nielen seba. To ma natoľko lákalo, že ukončenie kariéry dávalo zmysel. Zvlášť, keď ponuka prišla od ľudí, ktorých hodnoty korešpondujú s mojimi. Tím trénera Adriana Guľu má na prvom mieste progres. Teda zlepšovanie hráčov a mužstva ako takého,“ vysvetlil svoje pohnútky.

Lepší štart do novej etapy kariéry si Kristián Flak ani nemohol želať. Na jar sa 2023 sa Dunajská Streda bila o titul so Slovanom a pre klub zo Žitného ostrova to bol bez ohľadu na neúspešnú bodku najlepší ročník v histórii. „Začalo sa pre mňa niečo nové a zrazu som zistil, že kopačky mi nechýbajú. Človeka to baví, keď prichádzajú výsledky. Naskočil som do skvele idúceho vlaku, atmosféra bola fantastická, ľudia okolo mňa výborní, partia úžasná. Adrian Guľa dokáže svoje okolie podnietiť k pracovitosti. Nie nútene. Skôr tým, že vás inšpiruje. Zistil som, že práca v realizačnom tíme je časovo náročnejšia v porovnaní so životom hráča, no napriek tomu som si to užíval,“ pokračoval Kristián Flak. Dobre vedel, že vo futbale nie vždy svieti slnko. Nuž a nad Žitným ostrovom sa zatiahlo v úvode tejto sezóny, keď Dunajská Streda vypadla v 1. predkole Konferenčnej ligy s gruzínskou Dilou Gori a následne zaznamenala neželané straty v lige. Všetko vyústilo do konca Adriana Guľu, no bývalý futbalista zostal aj po boku nového kouča Xisca Muňoza. „Pamätám si, ako som robil analýzu mužstva z Gori. Hneď mi bolo jasné, že nás čaká silný súper. Škoda, že to nevyšlo. Počas úspešného obdobia som často rozmýšľal, ako to bude vyzerať, keď sa prestane dariť. Poznal som z hráčskej pozície napätie, keď veci nejdú podľa predstáv. Adrian Guľa dokázal udržať pracovitosť a priaznivú atmosféru. Bola veľká škola sledovať každého člena realizačného tímu, ako pracoval na zlepšení. Nuž a veľká škola pre mňa boli aj chvíle, ktoré priniesli zmenu trénera v priebehu sezóny. Ako hráč som to nikdy nezažil. Pre mňa to bol ťažký deň, pretože som si všetkých kolegov obľúbil ľudsky aj pracovne. Na prvom mieste je však klub. Vedenie Dunajskej Stredy sa rozhodlo v daný moment pre riešenie, ktoré vnímalo ako správne. Moja úloha bola rešpektovať to a okamžite pomôcť novým kolegom. Spolupráca s Xiscom Muňozom ma takisto posúva dopredu. Pôsobil v Premier League, najlepšej súťaži sveta. Je iný ako Adrian Guľa, takže mám možnosť spoznať odlišnú formu spolupráce s hráčmi. Som rád, že sa už začala príprava. Som zvedavý, čo počas nej prinesie do tímu tréner, ktorý má konečne dlhší časový úsek na to, aby spravil zmeny,“ uviedol Kristián Flak, ktorého sme poprosili, aby priblížil, čo vlastne obsahuje presne jeho robota. „Jeden aspekt je analýza súperov, práve s tým som začínal. Postupne mi pribudla dátová analýza našich hráčov. Tá pozostáva z hľadania čísel a údajov, ktoré referujú o príčinách toho, prečo danému hráčovi nefunguje nejaká herná činnosť a čo treba spraviť pre zlepšenie. Platí to aj naopak. Nájdete silnú stránku, a tú sa snažíte rozvíjať. Čoraz častejšie som aj na ihrisku vedľa asistentov trénera, aby som pomáhal v procese. Využíva ma aj tréner brankárov Pavol Hrnčiarik nielen pri dátovej analýze, pomáham mu napríklad pri streľbe na jeho zverencov v tréningu,“ odpovedal.

Kristián Flak svoje súčasné zaradenie nevidí ako krok na ceste k tomu, že by sa raz stal hlavným trénerom. „Nemám na to atribúty. Môj cieľ je špecializácia. Chcem hráčov zlepšovať tým, že im budem ponúkať čo najviac informácií. Často počúvam, že hráči nie sú schopní nasať všetky dostupné poznatky. Ja tomu neverím. Vidím, ako sa pracuje v Anglicku a na akých detailoch bazírujú najlepší tréneri,“ poznamenal.

SLOVAN A SPARTA

Kristián Flak sa narodil v Košiciach, ale dnes je jeho prvý jazyk čeština, hoci hovorí plynule aj po slovensky. Aký je vlastne jeho príbeh? „Keď sa ma niekto spýta, odkiaľ som, nikdy na to neviem presne odpovedať. Narodil som sa v Košiciach, odkiaľ pochádza môj otec, ale nikdy som tam nebýval. Do štrnástich rokov som žil v Bratislave a hrával za Slovan. Potom som prestúpil do Sparty, čo súviselo s tým, že sme sa celá rodina presťahovali do Prahy, kam rodičia odišli za prácou. V Česku som navštevoval filozofické gymnázium. V Prahe som následne vyštudoval za kondičného špecialistu, takže mám aj bakalársky titul. V Sparte sme boli skvelé družstvo, veľa mojich spoluhráčov z mládeže (Frýdek, Drchal, Plechatý, Mareček...) sa etablovalo v lige. Ja som to dotiahol do béčka. Možno som urobil chybu, že som nešiel skôr na hosťovanie. Trénoval som s áčkom a naivne som si myslel, že príde šanca. V tom čase bol klub v prerode. Ešte nepôsobil vo funkcii športového riaditeľa Tomáš Rosický, ktorý nastavil smerovanie. Viedli ma Andrea Stramaccioni a Zdeněk Ščasný, boli pod tlakom výsledkov a mladí hráči to v Sparte nemali ľahké, čo zmenil práve príchod Tomáša Rosického. Potom som si zlomil členok a zrazu som bol starý. Odišiel som do Liptovského Mikuláša a ďalší príbeh poznáte...“ skonštatoval Kristián Flak. Slovensko reprezentoval na mládežníckej úrovni, posledné štarty si pripísal v kategórii do 20 rokov a bol aj v hľadáčiku vtedy trénera dvadsaťjednotky Adriana Guľu. Napriek tomu to Kristiánovi Flakovi na úspešnú hráčsku kariéru nevyšlo. „Dôvodov prečo, je viac. Nebol som v správnom čase na správnom mieste, nespravil som v dôležitom čase vždy dobrý krok, zbrzdilo ma zranenie a keď som sa reštartoval v Liptovskom Mikuláši, prišla tá nešťastná situácia s Grékmi... A ani som nebol vyhlásený talent. Ak by som si pred rokom vybral pokračovanie v Kanade alebo v Gruzínsku, asi by som stále hral. Dnes som však rád, že idem ťažšou cestou. Som zvedavý, kam ma povedie,“ dodal Kristián Flak.

OČAMI ŠÉFA

„Kristián je dôležitá súčasť nášho realizačného tímu, je to človek, ktorý mi vždy podáva veľmi presné informácie o našich súperoch. Okrem toho výborne pracuje pri analýze tréningového procesu. Pre mňa je však vždy najdôležitejší ľudský rozmer. Kristián má skvelý charakter a každý deň pracuje s veľkým elánom. Aj vďaka nemu som sa v Dunajskej Strede aklimatizoval tak rýchlo. Má príkladný prístup k práci a dá sa povedať, že sa jej venuje 24 hodín denne. Vždy, keď sa na neho s niečím obrátim, je pripravený pomôcť mi. Má veľké srdce a predvádza špičkovú prácu,“ povedal na adresu Kristiána Flaka kouč Dunajskej Stredy Xisco Muňoz.

KTO JE KRISTIÁN FLAK

- Narodil sa 24. novembra 1999 v Košiciach.
- Vyrastal v Bratislave, kde žil do štrnástich rokov, hrával za Slovan Bratislava.
- Následne sa s rodinou presťahoval do Prahy a zvyšné mládežnícke roky strávil v Sparte. Hoci neskôr trénoval aj s prvým tímom, šancu v áčku nedostal.
- Sezónu 2021/22 strávil na hosťovaní v Liptovskom Mikuláši, kde naskočil do 27 zápasov a strelil dva góly.
- V lete 2022 mu nevyšiel zahraničný angažmán, následne prijal ponuku z Dunajskej Stredy, kde sa stal video a dátovým analytikom a v tejto pozícii pracuje dodnes. Na Žitný ostrov prišiel ešte počas éry trénera Adriana Guľu, no zotrval aj po jeho konci a dnes vypomáha Xiscovi Muňozovi.
- Slovensko reprezentoval na mládežníckej úrovni, dotiahol to po kategóriu do 20 rokov.

Tento článok bol zverejnený dňa 10.1.2024 v tlačenej verzii denníka Šport, strana 8
Autor: VLADIMÍR PANČÍK
Foto: ŠPORT/JANO KOLLER

bonus