Rozhovor

Jan Van Daele: Sila klubu je vždy v tímovej práci

Jan Van Daele: Sila klubu je vždy v tímovej práci

A-TÍM
|
Rozhovor
| št 29.12.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

„Konečným cieľom nie je nič iné ako to, aby fanúšikovia aj hráči DAC-u mali radosť z futbalu.“ Koncoročný rozhovor so športovým riaditeľom Janom Van Daelem, v ktorom porozprával aj o vynovenej štruktúre klubu či o zimnom pohybe v kádri.

Ako hodnotíte rok 2022 z pohľadu DAC-u?
Po náročnom úvode roka, kedy sme nehrali futbal hodný mena nášho klubu, sme úspešne zvládli play-off, vďaka čomu sa ťažká sezóna napokon skončila radostne. Koniec dobrý, všetko dobré: vďaka tomu sme mohli ísť do nového ročníka 2022/23 s čistým štítom a aj v predkolách Európskej konferenčnej ligy sme podávali dobré výkony. V protiklade k tomu v domácej pohárovej súťaži, počas nášho výletu do Humenného, nastal najhorší možný scenár. Vzali sme si však z toho ponaučenie a vyvodili závery, ktoré odvtedy stále cítiť vnútri klubu ako prospešné. Nezabudnuteľné boli zápasy v Banskej Bystrici a Trenčíne. Náklady na cestu financovali hráči a obrovské množstvo fanúšikov nám pomohlo k lepšej hre. V lige sme dosiahli bodový priemer 2,11 na zápas, čo možno považovať za dobrý výsledok, a tak zimujeme na druhom mieste. Navyše s 15 inkasovanými gólmi máme najlepšiu obranu, 33 strelených gólov je druhý najlepší ukazovateľ a na dôvažok sme aj najlepšieho strelca súťaže „dodali“ my. Ďalej: v súťaži sme zaznamenali iba dve prehry, čo je najmenej zo všetkých tímov. To sú povzbudivé čísla, vo svetle ktorých môžeme kráčať po ceste smelo ďalej. Popri tom, kúpou ETO FC Győr, sa DAC stal súčasťou „klubového združenia”. Domácim fanúšikom sa môže zdať, že tento krok nemá veľkú dôležitosť, ale na každodenné fungovanie klubu má razom obrovský účinok fakt, že sme sa stali súčasťou klubového zoskupenia. V súčasnosti máme z pohľadu stratégie v dosahu niekoľko stotisíc Maďarov zo Slovenska, respektíve sme vstúpili do zorného poľa tisícov futbalových priaznivcov z Maďarska, ktorí žijú v okolí Győru, Mosonmagyaróváru a Šopronu. To ešte neznamená, že v spomínaných regiónoch sa zrazu z každého stane fanúšik DAC-u alebo Győru, ale toto spojenie môže napríklad zabezpečiť príležitosť na to, aby sme spoločne objavovali talentovaných hráčov a trénerov. Vo svete futbalu, v ktorom sa čoraz viac prehlbuje priepasť medzi veľkými a menšími klubmi, treba venovať väčšiu pozornosť vyhľadávaniu „elitných” talentov. To všetko preto, aby sme dosiahli vytýčený cieľ - výchovu nových hráčov. Samozrejme, súčasťou procesu je vytvorenie finančnej stability klubu. Mimochodom, klubové zoskupenia viacerých klubov sú čoraz príznačnejšie vo svete. Ich výhodou je, že sú schopné účinnejšie spojiť a koordinovať skauting a nábor, rozvoj hráčov, športovú vedu, analýzu a medicínske oddelenia. Presne o to sme sa v uplynulej polsezóne pokúšali aj my.

Vedeli by ste povedať zopár konkrétnych príkladov, čo to prinesie v praxi?
Chceme vytvoriť vedenie futbalovej stratégie, ktorého členmi budú vedúci jednotlivých oddelení. Z prvého mužstva informujú strategické vedenie o prípadných problémoch, ktoré môžu vyskočiť, hlavný tréner Adrian Guľa a jeho asistent Balázs Borbély. V rámci oddelenia rozvoja talentov predstavuje v akadémii DAC odbornú zložku Krisztián Németh, výkonnú a organizačnú zložku Martin Tornyai. Odborníci zaoberajúci sa športovou vedou, respektíve, tí čo sa venujú analýzam a zdravotní experti v rámci svojich odborných oblastí sú všetci profíci, ktorí skúmaním dát podporujú celý klub. Bývalý hráč klubu Otto Szabó, oplývajúci veľkými odbornými znalosťami, skvelými komunikačnými schopnosťami a skúsenosťami, je tiež člen tímu a ako fyzioterapeut - senior na dennej báze napomáha prácu prvého mužstva i akadémie. Martin Mikulič reprezentuje analytickú zložku, Martin Kojnok a Csaba Gábriš sa vyznačujú obrovskými znalosťami športovej filozofie počnúc fyzickou prípravou a končiac rozvojom hráčov. Počas roka sme obnovili aj oddelenie skautingu: napríklad Tamás Darázs sa k nám pripojil z mužstva MOL Vidi. Tamás, ktorý je zodpovedný za profesionálne pozorovanie maďarskej a slovenskej futbalovej mládeže, dokázal sám vybudovať dobre fungujúcu sieť. V DAC akadémii mu pomáha Lukáš Kondela, kým v ETO akadémii je to Gábor Scherer, ktorý sa nedávno pripojil ku klubu. Nášmu oddeleniu skautingu pomáhajú aj externí odborníci, ktorí prinášajú svoje špecifické znalosti. Vedenie futbalovej stratégie sa rozšírilo o nového technického riaditeľa Mareka Zahorčáka. Marek oplýva obrovskými skúsenosťami, pozná tak domáci, ako aj medzinárodný trh. Jeho hlavnou úlohou je koordinácia a jemné doladenie futbalovej filozofie DAC-u, šamorínskej farmy a ETO FC Győr, čím vieme zabezpečiť účinnosť práce trénerov a skautov. Na dennej báze bude viesť oddelenie skautingu a náborov, bude aj členom výboru pre prestupy. To umožní, aby sme sa presvedčili o tom, že významné rozhodnutia podporujú všetky dôležité oddelenia. A čo tým sledujeme? Naším cieľom je predovšetkým profesionálne plánovanie mužstva. Aby som uviedol konkrétny príklad: v súvislosti so zimnou prípravou prebieha výmena informácií o tých hráčoch, ktorí v tímoch DAC U19 a ETO hrajúcom v NB III sú pripravení na to, aby mohli pôsobiť v Šamoríne. Máté Szolgai a Bálint Csóka začnú prípravu s prvým tímom DAC-u, rovnako tak Márk Csinger, ktorý sa k nám pripojí počas zimy. Ákos Szendrei pôjde opačnou cestou po tom, čo sme ho povolali späť z hosťovania vo Vidi. Doslova pre každý mladý talent chceme nájsť správne miesto, prihliadnuc na to, aby sme maximalizovali jeho herný čas a úspešnosť v každom tíme. Ja skutočne verím v starostlivosť o talenty, v to, že ak sa s nimi bude zaobchádzať primeraným spôsobom, čo znamená, že v správny čas je na správnom mieste - bude z toho profitovať hráč i klub.

Kto bude riadiť prácu mimo ihriska?
Mediálne a marketingové oddelenie klubu riadi náš produkčný dom pod vedením Adama Pavellu, ktorého podporuje tím zložený z projektových manažérov. Adam má v rukách prípravu obsahu a kampaní, kým PR úlohy má na starosti PR manažér Krisztián Nagy. Okrem toho máme oddelenie, do pôsobnosti ktorého patrí predaj, HR, administrácia, facility manažment a financie. Prevádzkovou a finančnou riaditeľkou oddelenia je Slávka Kmeťová, za ktorou stojí skvelý tím zložený z oddaných odborníkov. Na záver, ale nie v poslednom rade, prezident klubu Tibor Végh pôsobí hlavne v oblasti futbalovej diplomacie a reprezentuje DAC na úrovni Slovenského futbalového zväzu a Únie ligových klubov.

Ako sa vyvíja vaša rola v dôsledku spomenutých zmien, respektíve profesionalizácie?
Profesionalizácia zahŕňa viacero vecí, znamená napríklad optimálne rozdelenie rozpočtu. Do funkcie športového riaditeľa DAC-u ma vymenovali pred šiestimi rokmi. Samozrejme, funkcia prináša so sebou aj zodpovednosť. Vo všeobecnosti je športový či futbalový riaditeľ zodpovedný za výber hlavného trénera a realizačného tímu, spoločne s hlavným trénerom vyhodnocuje členov hráčskeho kádra, manažuje zmluvy hráčov, ale je aj dirigentom starostlivosti o talenty, ďalej má na starosti styk so sieťou agentov. Každý deň sa, samozrejme, zaoberám aj mnohými inými vecami: všetkým, čo môže prispieť k rozvoju klubu. Mimochodom, profesionalizácia znamená aj špecializáciu a rozumné rozdelenie úloh a zodpovednosti, čo je dôležité z pohľadu rozvoja klubu. Športový manažment má mnoho tvárí... Na jednej strane sa treba venovať technickým veciam, ale súčasťou je aj ukázanie cesty hlavnému trénerovi, starostlivosť o talenty, takisto má do činenia s finančným manažmentom, prípravou rozpočtu, plánovaním, právom, riešením kríz, komunikáciou, PR. Nakoniec, ale nie v poslednom rade, vediem aj rokovania a spomenuté zodpovednosti sa vo veľkej miere zbiehajú v mojich rukách. Dosiaľ nadobudnuté skúsenosti ma naučili, že úlohou športového manažmentu je vytvorenie oddelení, ktoré slúžia celému klubu - analytického, skautingu, lekárskeho, pretože tie aj dlhodobo podporujú prvý tím. Okrem toho je dôležitá aj otázka rovnováhy, inak sa môžeme ocitnúť v situácii, že vavríny zožne jeden človek, ale pri neúspechu bude kladená vina ostatným. Sila klubu je vždy v tímovej práci! My sa napríklad s technickým riaditeľom delíme o úlohy, pretože naše kompetencie sú úzko prepojené. V konečnom dôsledku je mojou úlohou, so súhlasom majiteľa, realizovať konečné rozhodnutia, dohliadať na rovnováhu obchodných hľadísk. A konečným cieľom nie je nič iné ako to, aby fanúšikovia aj hráči DAC-u mali radosť z futbalu. Pretože bez nich nie je hra!

bonus