Aktuality

Diváci na štadióne: náš spoločný cieľ

Diváci na štadióne: náš spoločný cieľ

A-TÍM
|
Aktuality
| pi 5.6.2020, Krisztián Nagy

Nadišiel čas, aby kluby Fortuna ligy spojili svoje sily.

Na ihrisku sme rivalmi, ale aktuálny problém presahuje klubovú úroveň a má dosah na celý slovenský futbal. Navrhujeme, aby sa otvorila diskusia o riešení návštevy zápasov v závislosti od kapacity jednotlivých štadiónov.

Radi by sme položili otázku kompetentným, prečo športové podujatie na vonkajšom priestranstve je považované za totožné riziko šírenia vírusu, ako koncentrácia ľudí vo vnútorných priestoroch? Prečo neuplatniť pravidlo o metroch štvorcových aj na štadióny, pri aplikácii šachovnicového sedenia ako v kinách či divadlách? Prečo nie je možné uvažovať o určitom percente z celkovej kapacity štadióna, miesto pevne stanoveného počtu osôb na jednotlivých zápasoch?

Hra hier sa pomaly vracia aj na slovenské trávniky. Ligová sezóna pokračuje od druhého júnového víkendu stretnutiami dvoch nadstavbových skupín Fortuna ligy. Ako vieme, na štadiónoch bude môcť byť prítomný obmedzený počet divákov, maximálne 500 od 10. júna a 1000 od 1. júla, ktorý je na pomery nášho klubu - vďaka naším verným fanúšikom a veľkému počtu permanentkárov - len symbolický.

Pravda, všetko je zatiaľ v rovine teórií, uvedené počty oficiálne doteraz nikto nepotvrdil. Zazneli síce na tlačovej konferencii predsedu vlády, v písomnej forme sa však nedostali na verejnosť a neobdržali ich ani SFZ a ÚLK. Nemáme preto presné informácie o postupe organizácie zápasov. Jediné existujúce rozhodnutie sa vzťahuje k reštartu súťaže.

Sme radi, že po troch mesiacoch máme možnosť znova organizovať zápasy a chceme v plnej miere dodržiavať všetky predpisy. Ani osem dní pred úvodným zápasom nevieme, ako pravidlo 500 ľudí na štadióne aplikovať. Podľa posledných informácií dostaneme usmernenie až 10. júna. Z tohto dôvodu aktuálne nevieme informovať našich fanúšikov, akým spôsobom bude možné riešiť vstup na jednotlivé zápasy.

Pokiaľ uvedené obmedzenia počtu návštevníkov jednotlivých stretnutí zostanú v platnosti do konca roka, bude to mať obrovský dosah na rozpočet klubov, ktoré sú už beztak vo veľmi náročnej finančnej situácii. Futbal a šport všeobecne sú segmentom, ktoré majú u nás ďaleko od fungovania na báze obchodného modelu. V porovnaní s inými krajinami, futbal na Slovensku nedostáva dostatočnú finančnú ani morálnu podporu, naopak, kluby sú zaťažované rôznymi obmedzeniami. Aj v Španielsku či Taliansku, teda v krajinách výrazne viac zasiahnutými koronavírusom, už mesiace prebieha aktívna diskusia, ako dostať čo najvyšší počet ľudí späť na futbalové štadióny.

Náš klub zároveň navrhuje otvoriť diskusiu o kompenzácii strát športových klubov zo strany štátu. Straty, ktoré pre neprítomnosť fanúšikov na tribúnach môžu byť pre kluby likvidačné, sa dajú prirovnať k stratám obchodov, výrobných podnikov či obchodných spoločností. A ako vieme, tie sa štát rozhodol podporiť kompenzačnými schémami. Podobný princíp by sme očakávali aj pri športových kluboch, lebo súčasný je neaplikovateľný.

Futbal bez divákov trpí, veď práve fanúšikovia dodávajú mužstvám energiu, sú ich dvanástym hráčom. Futbalu vdychujú život fanúšikovia, preto aj náš klub žiada o prehodnotenia kritérií organizovania zápasov. Veríme, že existuje lepšie riešenie a spoločnými silami ho aj dokážeme nájsť.