Rozhovor

Matej Trusa: Chcem naplniť svoj potenciál a užívať si futbal

Matej Trusa: Chcem naplniť svoj potenciál a užívať si futbal

A-TÍM
|
Rozhovor
| št 25.6.2026, Nagy Krisztián, foto: Cséfalvay Á.András

„Druhý život začneš žiť, keď zistíš, že máš iba jeden.“ Matej Trusa hovorí o návrate z dlhého zranenia, novej motivácii aj očakávaniach pred novou sezónou.

Maťo, sobotňajší zápas proti Šamorínu bol tvoj prvý po dlhej, vyše štvormesačnej nútenej pauze. S akými pocitmi si išiel na ihrisko?
„Z jednej strany to bolo fajn, veď kvôli tomuto momentu som trénoval celú dobu, na druhej strane to bolo dosť náročné. Vnímal som veľa podnetov, všetko bolo veľmi rýchle a mal som pocit, akoby môj mozog nestihol všetko spracovávať. Párkrát som sa prichytil, že som ešte nevedel, čo s loptou, takže proces správneho vyhodnocovania ešte bude chvíľu trvať. Teším sa na to, že tréningom a praxou to bude čoraz lepšie.“

Ako sa ti hralo z fyzického pohľadu?
„Ťažko. Bolo to náročné, som rád, že to mám už za sebou. Jednak kvôli tomu, že sme v príprave a počasie bolo veľmi horúce, ale aj telo si potrebuje opäť zvyknúť na všetky tie pohyby. Samozrejme v príprave nejdeme do zápasu v takom rozpoložení, ako v lige. Ani pred ligovými stretnutiami nie sme úplne oddýchnutí, ale týždenná záťaž počas súťažného obdobia je predsa len prispôsobená zápasu. Teraz, v procese prípravy je záťaž primárnou vecou.“

Ako ťa zmenilo štvormesačné obdobie, počas ktorého si bol mimo kvôli zraneniu ramena?
„Získal som nadhľad nad samotným životom a futbalovou kariérou, aká je pominuteľná a že sa nedá nič plánovať dopredu. Život ťa potom môže dostať do takej situácie, s ktorou sa musíš vysporiadať. Kariéra bude krátka, ešte mám niekoľko rokov pred sebou, nechcem plytvať časom. Chcem naplniť môj potenciál, čo v sebe mám a užívať si, na čo som asi v minulosti pozabúdal. Niekde som čítal jeden citát, podľa ktorého más dva životy a druhý začneš žiť, keď zistíš, že máš iba jeden. Toto som spoznal aj ja.“

Ako zatiaľ prebieha príprava pod novým trénerom a ako sa cítiš počas tréningov?
„Cítim sa dobre, akurát ma ešte stále trápia nejaké maličkosti. Na tréningoch cítim niekedy moje priťahovače, inokedy lýtka, ale aj odborníci mi potvrdili, že je to prirodzené, keď sa telo adaptuje na záťaž. V prvom týždni sme sa venovali hre s loptou, aby sme sa viac-menej oťukali naspäť medzi sebou aj so samotnou loptou. Teraz sa venujeme viac hre bez lopty, čo zahŕňa organizáciu napádania a defenzívnej činnosti. Je to zaujímavé aj v tom zmysle, že tréningy prebiehajú inak, tréningový cyklus je totálne odlišný, ako predtým. Je to náročné, sme dlho na ihrisku, dlhšie, ako za predošlých trénerov. Je to ale príjemná zmena, aspoň čo sa týka mňa. Za ostatných by som toto netrúfol tvrdiť, ale je to určite zaujímavé.“

Cez víkend nás čaká Dunajský pohár, na ktorom bude mať zastúpenie štvorica krajín a do Dunajskej Stredy prichádzajú zaujímaví súperi. Čo očakávaš od turnaja?
„Hlavne kvalitné zápasy. Po skúsenosti proti Šamorínu takisto viem, že kvôli počasiu a prebiehajúcej príprave to nebude jednoduché. Už sa na to patrične chystáme po fyzickej, ale aj mentálnej stránke. Bude to zaujímavé, verím, že nás prídu ľudia povzbudiť. Na každý zápas sa teším, hlavne teraz, po tom dlhom období.“

Hovoríš síce, že nemá význam stavať si dlhodobé ciele, ale predsa len: akú sezónu by si chcel zažiť osobne a s mužstvom?
„Už mám rešpekt k takýmto otázkam. Pred nami je ešte veľmi veľa roboty, kým sa dostaneme k súťažným zápasom. Úvod určite nebude jednoduchý, každý sa bude chcieť ukázať, veď každý čaká na začiatok ligy. Pravidelne pripomínam, že liga je dlhá, trvá desať mesiacov, takže to nebude šprint, ale skôr maratón. Úspechy sa nevyhrávajú v počiatočných fázach, ale až na konci. Mojim cieľom je nachystať sa na sto percent. Neviem, kedy to bude, ale rozhodne viem, že keď budem mať v hlave tento cieľ, potom na konci sezóny budeme môcť zbierať úspechy aj ako mužstvo.“

Minulý týždeň nám vyžrebovali súpera v Konferenčnej lige UEFA. Čo na to hovoríš? Máš nejaké skúsenosti s bosnianskym alebo moldavským futbalom?
„Za Plzeň som hral proti Šeriffu Tiraspol, čo bol dosť nepríjemný súper. S bosnianskym tímom somsa ešte nestretol, ale keď som bol malý, videl som ich reprezentáciu na Slovensku. Sú to Balkánci, ktorí majú svoj temperament, určite sa nebudú chcieť vzdať ľahko. Rozhodne sú do dobrí súperi, aj keď papierovo sme mohli dostať aj kvalitnejšie tímy. Meno súpera nič neznamená, stále nebudeme vedieť, do čoho ideme, aj keď tréneri nám určite pripravia analýzu. Je to vzrušujúce, už sa na to veľmi tešíme. Bude to odmena pre celý klub a pre hráčov za vykonanú prácu, aj keď ja som k tomu na jar nedokázal prispieť.“